İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vergi kaçakçılarına özel ceza geliyor

 Vergi kaçakçılarına özel ceza geliyor 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yakında Meclis'e gönderecekleri bir Maliye Bakanlığı tasarısında, vergi kaçakçılarına verilecek cezaların paraya çevrilmesini ve ertelenmesini engelleyecek bir düzenleme yapacaklarını bildirdi.

Şimşek, Maliye Gelirler Kontrolörleri Vakfı tarafından düzenlenen ''Kurumlar Vergisi Beyanı ve Özellikli Durumlar'' konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, vergi tabanının genişletilmesi için mevzuatı güçlendirmek gerektiğine işaret etti.

Vergi kaçırmanın sonuçlarının ağırlaştırılacağını belirten Şimşek, ''Yakında bir Maliye Bakanlığı tasarısını Meclis'e göndereceğiz. Orada vergi kaçakçılarına verilecek cezaların paraya çevrilmesini ve ertelenmesini engelleyecek bir düzenleme yapacağız. Dolayısıyla, kanunda düzenlendiği gibi vergi kaçakçısı konumunda olanlar mutlaka ve mutlaka bir şekilde bunun ağır sonuçlarına katlanacaklar'' diye konuştu.

Şimşek, vergi denetiminde bazı standartlara geçeceklerini vurgulayarak, bir yandan vergi kaçırmanın sonuçlarını ağırlaştıracaklarını, bir yandan da denetimde keyfilik algılamasını veya mükellef haklarının yeterince korunmadığı algılamasını değiştireceklerini söyledi.
Gelir İdaresini güçlendireceklerini vurgulayan Şimşek, gerek insan kaynakları gerek mali imkanları kullanma açısından idareye yeni bazı esneklikler kazandıracaklarını hatırlattı.

-''İSTİHDAM ÜZERİNDE HALA VERGİ YÜKÜ NİSPETEN YÜKSEKTİR''-
Mehmet Şimşek, Türkiye'nin, OECD ve AB içinde en düşük kurumlar vergisine sahip ülkelerinden biri olduğunu kaydederek, ''Vergiler yüksek o nedenle kayıt dışılık var, temeli olmayan bir ifadedir. Bir tek şu husus söylenebilir; istihdam üzerinde hala vergi yükü nispeten yüksektir'' dedi.
Vergi düzenlemeleri kadar uygulamanın önemli olduğuna işaret eden Şimşek, gelirler kontrolörlerinin son yıllarda önemli mesafe kat ettiklerine değinerek, 2009 yılında gerçekleştirilen vergi incelemelerinde 74 milyar liralık matrahın kayıt ve beyan dışı bırakıldığının tespit edildiğini, bu nedenle 8,5 milyar liralık ceza kesildiğini anlattı.

Bakan Mehmet Şimşek, yılın ilk 3 ayındaki bütçe performansının ''son derece'' olumlu olduğunu belirterek, şu görüşleri dile getirdi:
''Ümit ediyorum ki yılın geri kalan kısmında da bu devam eder, öngördüğümüz hedefleri gerçekleştirmekle kalmayız, hedeflerin ötesinde bir performans ortaya koyarız ve bütün bunların sayesinde tabii ki faizi tek hanede tutarız. Bugün Türkiye'ye yapacağımız en büyük iyilik, girişimcilere yapacağımız en büyük iyilik, hane halkına yapacağımız en büyük iyilik, devletin hazinesi için atacağımız en önemli adım, mali disiplini koruyarak faizlerin tek hanede kalmasını sağlamaktır.''