İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vergi Cezalarında Tekerrür

Dikkat ! 20 Liralık Vergi Cezası Milyonlarca Lira Fazla Vergi Cezası Ödemenize Neden Olabilir
213 Sayılı Vergi Usul Kanununun 339 uncu maddesine göre vergi ziyaına sebebiyet vermekten veya usulsüzlükten dolayı ceza kesilen ve cezası kesinleşenlere, cezanın kesinleştiği tarihi takip eden yılın başından başlamak üzere vergi ziyaında 5 yıl, usulsüzlükte 2 yıl içinde tekrar ceza kesilmesi durumunda vergi ziyaı cezası yüzde 50, usulsüzlük cezası isi yüzde 25 artırılarak uygulanıyor.

Hikayemiz şöyle; Günün birinde posta memuru elinde bir tebliğ zarfıyla kapınızı çalıp size bir vergi ve ceza ihbarnamesi tebliğ ediyor. İhbarname ile, hizmet aldığınız bir işletmenin sahte belge kullandığı gerekçesiyle giderlerinizin bir kısmının iptal edildiğini ve bu nedenle Şirketinize çok küçük miktarda , örneğin 20 liralık, bir vergi ve vergi ziyaı cezası salındığını öğreniyorsunuz. Büyük ihtimalle cezanın yersiz olduğunu düşünseniz bile bu kadar küçük rakam için mahkemeye gitmeyi düşünmüyorsunuz ve cezayı ödüyorsunuz.

Hikayemizin ikinci kısmı biraz daha ciddi bir durum. Ertesi yıl bir vergi inceleme elemanı tarafından İşletmeniz vergi incelemesine alınıyor. İncelemenin sonucunda sizin doğru bildiğiniz ama inceleme elemanının aynı fikirde olmadığı bir konu nedeniyle 10 milyon liralık vergi tarhıyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Vergi cezalarının tutarı hakkında daha önceden bilgi sahibi olduğunuzdan tarh edilen verginin bir katı kadarda vergi ziyaı cezasının kesileceğini düşünüyorsunuz. Ancak ceza ihbarnamesi elinize geldiğinde sizin için bir sürpriz var, 10 Milyonluk ceza 15 milyon liraya çıkmış.

Vergi dairesine gidip nedenini sorduğunuzda alacağınız cevap şu olacaktır” Siz geçen yıllarda 20 liralık bir vergi ziyaı cezası almışınız, Vergi Usul Kanununda yer alan tekerrür maddesi nedeniyle ikinci cezanız yüzde 50 artırılarak uygulanmıştır” Gördüğünüz gibi sizin çoktan unuttuğunuz 20 liralık ceza şimdi size fazladan bir 5 milyona neden oldu.
(Dünya Gazetesi, 25 Ağustos 2010)