İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

6111 Sayılı Yasaya Göre Emtia Kayda Alan İşletmeler, Ortaklardan Alacaklar İçin Vergi Ödemeyin.

25.02.2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandığı 10 aylık bir süreden beri 6111 sayılı yasa ile ilgili olarak toplam 5 adet yazı kaleme aldığımın ve bu yasayı yeni bir yazıya konu etmenin sıkıcı olacağının farkındayım.

Bu sebeple bir daha yazmayı düşünmüyordum.

Ancak, yasanın herkesçe bilinen ve uygulanan avantajlarının yanında, çok önemli bulduğum bir bölümünün ciddi bir şekilde ihmal edildiğini görmem üzerine, bundan bahsetmemenin büyük bir haksızlık olacağını düşündüğüm için bu yasayı son bir defa daha bir yazıya konu ediyorum.

Ümit ederim ki, yararlı olur.

Daha önceki yazılarda, 6111 sayılı yasanın 10. maddesi ile işletmede mevcut olduğu halde kayıtlarda yer almayan emtiaların kayıtlara alınmasına imkan getirildiği, kayıtlara alınan bu emtia karşılığının pasifte açılacak 525 – “Kayda Alınan Emtia Karşılığı” hesabında takip edileceğini, belirtmiştim.

Bununla beraber bu yasada, emtia için ayrılan bu karşılığın, ortaklara dağıtılması veya işletmenin tasfiye edilmesi halinde sermayenin unsuru sayılacağı ve vergilendirilmeyeceği, hüküm altına alınmıştır.

Bu karşılığın, işletmenin tasfiye edilmesi halinde sermayenin unsuru sayılacağını ve vergilendirilmeyeceğini bir yere not etmekle birlikte, bu kısım ile şimdilik ilgilenmiyoruz. İlgilendiğimiz yasa hükmünün diğer yarısı, yani ortaklara dağıtılması kısmıdır.

Şayet tercihinizi yılsonuna kadar sözü geçen bu hesap ile ilgili olarak bir işlem yapmama yönünde kullanmışsanız, aşağıdaki üç durumla karşılaşmanız olasıdır.

Bunlardan birincisi, işletmeniz ortaklardan alacaklı ise, bunun için faiz hesaplıyor, KDV tahakkuk ettiriyor ve dolayısıyla boşu boşuna vergi ödüyor olabilirsiniz.

İkincisi, ortaklardan alacaklar için faiz hesaplamanız ve KDV tahakkuk ettirmeniz gerekiyor da bunu yapmıyorsanız, yasada 525 – “Kayda Alınan Emtia Karşılığı” hesabı için tanınan bu hakkı kullanmamanız tercihinizi aksi yönde kullandığınız anlamına geleceğinden herhangi bir vergi incelemesi ile boşu boşuna cezalı tarhiyata muhatap olabilirsiniz.

Üçüncüsü de, kredi kullanan veya kullanmayı düşünen bir işletmeyseniz, kim ne derse desin daha önceki mali tablolarınızın güvenilir olmadığının apaçık itirafı olan bu hesabı mali tablolarınızda taşımakla, kendinizi banka ve finans kurumlarına izah güçlüğü içersinde buluyor olabilirsiniz.

Bunun için sanırım en sağlıklı yol, 525 – “Kayda Alınan Emtia Karşılığı” hesabının ortaklara dağıtılmasıdır.

Bu işlemi bir karara dayandırmayı da unutmayın.

Şunu da belirtmek gerekir.

O da, yasada sözü geçen “vergilendirilmeme”ye şirket tarafından bakılması gerektiği, bu suretle de ortakların gelir vergisi beyannamelerine dahil edilerek vergilendirilmesi gerektiği iddiası olabilir.

Böyle olmadığını düşünmekle birlikte, yine de bu şüpheli durumun açıklığa kavuşturulması gerekir.

Çünkü, ben tarhiyat yapayım da isterseniz siz hakkınızı mahkemede ararsınız şeklindeki Hazine’ci bir yaklaşımın ürünü olan sözlerin çokca söylendiği bir dönemi hep beraber yaşıyoruz.

Sevgi ve Saygılarla,

Sami Okutan
S.M.Mali Müşavir
Baş Denetçi
sami.okutan_01@mynet.com