İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SGK kartla tahsilat yapacak

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) web sayfasından tüm bankaların kredi kartları kullanılarak prim tahsilatı yapılabilecek. 26 banka ile “Prim Tahsilatı ve Nakit Varlıkların Değerlendirilmesi Protokolü” imzalayarak yürürlüğe sokan SGK, tüm bankaların kredi kartları kullanılarak kurumun web sayfasından da prim tahsilatının yapılabilmesi için başlatılan projenin tamamlandığını, sistemin uygulamaya açıldığını bildirdi.

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/Anasayfa/Banka_PrimOdemeleri

Sosyal Güvenlik Kurumu web sayfasından  kredi kartı ile prim tahsilâtına
ilişkin duyuru

Kurumumuzca prim ödeme yükümlülerinden prim tahsilâtı yapılması amacıyla 26 banka ile “Prim Tahsilâtı ve Nakit Varlıkların Değerlendirilmesi Protokolü” imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

 Günümüz ekonomik koşulları dikkate alınarak vatandaş odaklı hizmet anlayışı çerçevesinde, prim ödeme yükümlülerinin primlerini kredi kartı ile ödemeleri konusunda Kurumumuzca 19 banka ile protokol imzalanmıştır. Prim ödeme yükümlüleri, protokol imzalayan bankaların birinden edinmiş olduğu kredi kartı ile aynı bankanın alternatif dağıtım kanalları (internet bankacılığı, ATM gibi) aracılığı ile prim ödemelerini gerçekleştirebildikleri gibi, ilgili bankanın kredi kartına verecekleri otomatik ödeme talimatı ile de prim ödemelerini yapabilmektedirler. Kredi kartı ile prim ödenmesinin, banka şubesinde yapılan tüm prim tahsilâtı işlemlerinden bir farkı bulunmamakta olup nakit sıkıntısı içinde bulunan prim ödeme yükümlüsüne bu şekilde kolaylık sağlanması amaçlanmıştır.

Yapılan protokoller ile bankalar, Kurumumuzca bankalara açılmış bulunan tüm tahsilât türlerinin kredi kartı kapsamında ödenmesini sağlayabileceklerdir. Kredi kartı ile prim tahsilâtı protokolü imzalayan bankalardan bazıları söz konusu uygulamaya başlamış olup, diğer bankalar ise bilgi işlem alt yapılarını oluşturmalarını müteakip uygulamaya geçeceklerdir.

Prim ödeme yükümlüsünün kredi kartı ile yapacağı ödemelerde komisyon bedeli alınması veya alınmaması hususunda, Kurumumuz ile bankalar arasında yapılan protokoller gereği bankaların genel uygulaması geçerli olup alınan komisyonların Kurumumuzla bir ilgisi bulunmamaktadır.

Tüm bankaların kredi kartları kullanılarak Kurumumuzun web sayfasından da prim tahsilâtının yapılabilmesi için başlatılan proje tamamlanmış olup 14 Aralık 2010 tarihi itibariyle uygulamaya açılmıştır.

Bu uygulamayla tüm bankaların kredi kartlarıyla prim ve diğer ödemelerin yapılması mümkün olacaktır. Ayrıca, halen kredi kartıyla yapılan ödeme türlerinin kapsamı genişletilmiş olup, Kurumumuzca yeni uygulamaya konulan ödeme türleri de gerekli görülürse sisteme dahil edilebilecektir. Kurumumuzun web ana sayfasından, tüm bankaların kredi kartı ile aşağıda belirtilen türlerde ödemeler yapılabilecektir:

 DEVREDİLEN SSK ÖDEMELERİ (5510 sy. Kanun, md: 4-1/a)

· İŞVEREN PRİM ÖDEMELERİ

İşveren Primleri – Cari Dönem
İşveren Primleri – İdari Para Cezası (İpc)
İşveren Primleri – Yapılandırma (5458 sy. Kanun)

 · İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILARIN PRİM ÖDEMELERİ

İsteğe Bağlı Sigorta Primleri – Cari Dönemi
İsteğe Bağlı Sigorta Primleri – Topluluk Borcu
İsteğe Bağlı Sigorta Primleri – Yapılandırma (5458 sy. Kanun)
İsteğe Bağlı Sigorta Primleri – Topluluk  Yapılandırma (5458 sy. Kanun)

 · İŞVEREN İCRA ÖDEMELERİ

İşveren İcra Ödemeleri – Dosya Seçimli
İşveren İcra Ödemeleri – Peşin Ödeme
İşveren İcra Ödemeleri – Taksit Peşinatı
İşveren İcra Ödemeleri – Taksit Tahsilatı

 · TARIM SİGORTALILARI PRİM ÖDEMELERİ (2925 sy. Kanun)

Tarım Sigortalıları-Prim Tahsilatı (2925 sy. Kanun)

 

 DEVREDİLEN BAĞ-KUR ÖDEMELERİ (5510 sy. Kanun, md: 4-1/b)

· PRİM ÖDEMELERİ

01-Aylık Prim Tahsilatı
02- Ek/19 Md.Göre Prim Tahsilatı Yapılandırma (5458 sy. Kanun)
08- Sosyal Güvenlik Destek Primi
09- Hizmet İhyası (Toptan Ödeme)
10- 17 Md.’ye Göre Prim Tahsilatı Yapılandırma (5510 sy. Kanun)

 · ASKERLİK BORÇLANMASI

03- Askerlik Borçlanması

 

 DEVREDİLEN EMEKLİ SANDIĞI ÖDEMELERİ (5510 sy. Kanun, md: 4-1/c)

Emekli Sandığı İsteğe Bağlı İştirakçi Prim