İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kadınlara 4 Yıl Erken Emeklilik Müjdesi…

 

Sosyal Güvenlik Kurumu, yeni yayınladığı tebliğ ve genelge ile bütün SSK'lı (4a) kadınlara doğum borçlanmasının önünü açtı. Getirilen kolaylığın hem 4 yıl sigortalılık süresi kazanmayı sağlayacağını, hem de emeklilik yaşını düşürecek.

Doğum borçlanması düzenlemesi, hemen hemen bütün kadınları ilgilendiriyor. Ancak özellikle, emeklilik için gün sayan, prim günü eksik olan veya doğum borçlanmasıyla emeklilik yaşını düşürebilecek olan milyonlarca kadını daha fazla ilgilendiriyor.

Çalışmaya başlamadan önce doğum yapmış anneler de bu haklardan yararlanabilecek. Bu konuda işçi, esnaf, memur, çiftçi, ev hanımı ayrımı yapılamayacağını, iki çocuk için 4 yıla kadar yapılacak borçlanmayla kadınların erken emekli olabilecek.

Yeni düzenlemelere göre;
* Doğum yapmış olan,
* Çocuğu sağ doğmuş olan,
* Doğumdan sonraki iki yıllık sürenin bir kısmında veya tamamında çalışmamış/prim ödememiş olan,
Bütün anneler doğum borçlanması yapabilecek. Yani doğum borçlanması da tıpkı askerlik borçlanması gibi uygulanacak.

Bunun anlamı;
* Bugün ister memur, ister SSK'lı, ister Bağ-Kur'lu olun doğum borçlanması yapabileceksiniz. Sadece bir süre SSK'lı çalışmış olmanız yeterli.
* Çalışmaya başladığınız tarihten önceki doğumlar için de borçlanma yapabileceksiniz ki en büyük avantaj bu durumdaki bayanların.
* Doğumunuzu ne zaman yapmış olursanız olun, doğumdan sonraki iki yılın tamamı veya bir kısmı boşta geçmişse, bu kısım için borçlanma yapabileceksiniz.
* Toplam iki çocuk için 4 yıla kadar borçlanma yapabileceksiniz.

EMEKLİ MAAŞINIZI ARTIRABİLİRSİNİZ
Doğum borçlanması yapan kadınların prim gününün artmasıyla emekli maaşının da artacak ve
ayrıca doğum borçlanmasında ödenecek miktar da maaşı etkileyecek. 4 yıllık bir doğum borçlanması için toplam 11 bin 681 TL ödeyeceksiniz. Fakat 4 yıl erken emekli olmanız durumunda, bu paranın yaklaşık 3 katını aylık olarak geri alacaksınız.

Doğum borçlanma miktarının ise peşin ve SGK'nın başvuruyu kabulünden sonraki 1 ay içinde ödenmesi gerekiyor. Taksitlendirme maalesef yapılmıyor.
Emekliler açısından, doğum borçlanmasında ince noktalardan biri doğumun yapıldığı dönem. 1990-2000 arası doğum yapanlar, o dönemki primlerin aylık hesaplamada katkısı oldukça fazla olduğu için mutlaka borçlanmalı ve yüksekten prim ödemeli.

4 YIL ERKEN EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ
Sigortalı olduğu tarihten önce doğum yapan kadınlarda sigorta başlangıç tarihini geriye götürecek. Eğer kadın işe girmeden doğum yapmışsa 4 yıl erken emekli olacak. Ancak işe girdikten sonra doğum yapmışsa erken emeklilik şansını kaybediyor. Tüm sigortalı işçi kadınlar, sigortalılık başlangıcından önce gerçekleşen doğumlar için başvuru yapabilecek.

DOĞUM BORÇLANMASI YASAL DÜZENLEMELER
■ 5510 Sayılı Kanun'un 41. Maddesi,
■ 1 Temmuz 2010 tarihinde yayınlanan SGK Hizmet Borçlanmaları Tebliği
■ SGK tarafından hazırlıkları tamamlanan Hizmet Borçlanmaları Genelgesi. İl müdürlüklerinin borçlanma talebinizi kabul etmeleri için genelgeyi beklemelerine gerek yok.

SGK henüz uygulama genelgesini çıkarmadı. Bu haktan yararlanmak isteyen sigortalı kadınlar genelgenin çıkmasını beklemek zorunda

SGK’ YA BAŞVURU İŞLEMİ
SGK Hizmet Borçlanmaları Tebliği 1 Temmuz'da yayınladı, başvuruların hemen yapılabilecek. Doğum borçlanması için "SGK il müdürlüklerine dilekçeyle başvurmak yeterli"

DİLEKÇE ÖRNEĞİ

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU …..

İl/Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü'ne Kurumuzda…..T.C. Kimlik Numarası ile işlem görmekteyim……ve…..

tarihlerinde yapmış olduğum iki doğum için (bir doğumu borçlanmak isteyenler bir doğumu belirtecek) 5510 Sayılı Kanun'un 41. Maddesi'nde tanınan doğum borçlanması hakkından yararlanmak istiyorum. Borçlanmak istediğim sürelere ilişkin borç miktarının hesaplanarak tarafıma bildirilmesi hususunu arz ederim.

Tarih İsim-Soy isim İmza

[MB] MuhasebeBilgisi.COM | Muhasebe Bilgi Paylaşım Portalı