İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Genç Kızlara Müjde!

Sadece genç kızlar değil, evlenip boşanan, dul kalan kadınlar da kurtulacak. İşe girdikten sonra, işten ayrılan kız çocukları da kurtulacak.

Şuanda uygulanan Sosyal Güvenlik Yasasına göre Bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında, kız çocukları için  18 yaş sınırı uygulanıyor. Ayrıca Öğrenim durumuna göre lise ve dengi öğrenimde yaş sınırı 20 , üniversite öğrencilerinde 25 yaşına kadar sağlık hizmelerinden yararlanılıyor. Ancak bu yaştan sonra, kız çocuklarının sigortalı anne veya babasının üzerinden sağlık hizmeti almıyorlardı.

Yasanın yayımlandığı tarihte ana veya babası tarafından bakmakla yükümlü olunan kızlara dokunulmadı ama bunlar da; işe girdiklerinde veya evlendiklerinde, sonradan işsiz kaldıklarında veya boşandıklarında, eski statülerine dönemiyorlardı.
25 Ocak’ta Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması ile ilgili Torba Yasa Tasarısı’na, TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyonu’nda bir madde eklenerek, kız çocuklarının mağduriyetlerini ortadan kaldıran bir düzenleme yapıldı.

Kız çocukları ile ilgili madde aynen yasalaşırsa; bekâr, işsiz kalmış ya da boşanmış kız çocukları, önceden olduğu gibi sigortalı anne-babasının üzerinden sağlık hizmeti alabilecek.