İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hala, amca, dayı ve teyze kira ödemeden evinizde oturamaz

Özellikle çocukluk döneminizde amca, dayı, hala ya da teyzenizin size olan sevgisi, sizin de onlara düşkünlüğünüz bambaşka…

Sizinle oynarken bazen de dayı, hala, teyze, amca “Benim yavrum büyüyünce ev alacak, beni de oturtacak” diye espri yapar. Çocuk da bu sözleri onaylayarak, onları mutlu eder.

ÇOCUK BÜYÜDÜ

Çalışmaya da başladı. Zaman içinde geliri de arttı. Kendine bir ev aldı, sonra bir ev daha aldı…
Halasına dedi ki; “Hala, gel bu eve otur. Kira da ödemeden, güzel güzel otur.”
Hala çok sevindi ve ona dualar etti…
Buraya kadar güzel. Ancak, araya vergi dairesi girince ortalık karışır.

VERGİSİ NEREDE?

Vergi dairesi, evde oturan halayı, ardından da evin sahibi yeğeni bulur ve sorar;
– Hani bu evin kira geliri vergisi?
– Kira almıyorum ki, o benim öz halam.
– Olsun, kira almasanız da almış gibi beyanname verip gelir vergisi ödeyecektiniz.
der ve ardından da birkaç yıllık gelir vergisi, cezası ve faizi gelir.
Şimdi diyeceksiniz ki;
– Bir yanlışlık olmasın.
Hayır yok. Anneniz, babanız, çocuğunuz, torununuz ya da kardeşiniz, size ait evde kira ödemeden oturursa sorun yok. Amcanız, dayınız, halanız, teyzeniz oturursa, onlardan kira alınmasa dahi Gelir Vergisi Kanunu’nun 73. maddesine göre “emsal kira bedeli” üzerinden kira geliri beyan edilip, gelir vergisi ödenecek!..
Niye mi?

Yasa böyle diyor efendim!..

Şükrü Kızılot | Hürriyet