İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Araba alırken faizi gider yazılır mı?

Araba alırken faizi gider yazılır mı?

Avukat, doktor, mühendis, mali müşavir gibi serbest meslek çalışanlarınca vergi konusunda hep gündeme getirilen önemli bir tartışma da “iş için kullanılmak üzere banka kredisiyle satın alınan otomobile ödedikleri kredi faizinin gider yazılması” üzerinedir.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 68. maddesi serbest meslek erbabının vergi matrahının tespitinde dikkate alabileceği gider türlerini açıklamış. Söz konusu madde uyarınca mesleki kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için ödenen genel giderler vergi matrahının tespitinde dikkate alınabilecektir.

1 Ocak 2004 tarihinden itibaren yürürlüğe giren söz konusu madde hükmü çerçevesinde serbest meslek faaliyetinin icrası sırasında kullanılmak üzere satın alınan taşıta ilişkin banka kredi faizleri genel gider olarak değerlendirilir.

Burada ise yöntem konusunda iki seçenek vardır. İstenirse söz konusu faiz giderleri alınan taşıtın maliyeti ile ilişkilendirilip amortismana tabi tutulur, istenirse de doğrudan gider yazılabilir.

Faiz giderleri ise; 163 Seri No'lu VUK Genel Tebliği’nde açıklığa kavuşturulmuştur. Söz konusu düzenlemeye göre iktisadi kıymetin envantere alındığı hesap dönemi sonuna kadar ortaya çıkan faiz giderleri iktisadi kıymetin maliyetine ilave edilecektir. Daha sonraki hesap dönemlerinde ortaya çıkan faiz giderlerinin ise maliyete ilavesi ya da doğrudan gider yazılması konusu yine mükellefin tercihine bırakılmıştır.

Yahya Arıkan | Cumhuriyet