İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KOSGEB’ten yeni girişimciye 27 bin lira hibe

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, KOBİ'lere 3 milyar lira tutarındaki yeni finansman desteği geleceği müjdesini verdi. Kriz döneminde faizsiz destekledikleri KOBİ'lere kasım ayında başlayacak projeyle yüzde 75 faiz desteği sağlayacaklarını belirten Ergün, kalan yüzde 25'lik kısmın da anlaşma yapılacak 20 banka tarafından karşılanabileceğini ifade etti.  Ergün kredide üst limitin 30 bin liradan 100 bin liraya çıkarılacağını söyledi.

KOSGEB'in doğrudan destek yerine proje desteği modeline geçtiğini hatırlatan Ergün, iyi projeler gelmesi halinde KOSGEB'in sermayesinin 300 milyon liradan 1 milyar liraya çıkabileceğini dile getirdi. KOBİ'lerin parasını geç ödeyen Avrupa menşeli şirketlere de sitem eden Bakan Ergün, "Avrupa'da kırmızı ışıkta geçmeyen şirketler Türkiye'de kırmızıda geçerse olmaz" dedi.

Çok sayıda yabancı şirketin otomotiv yatırımı için zemin yokladığı bilgisini veren Nihat Ergün, Türkiye'nin büyük şirketlerini de doğrudan veya ortaklık yoluyla otomobile yatırım yapmaya çağırdı. Ankara Sohbetleri'ne konuk olan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Ankara Temsilcimiz Ferit B. Parlak ve Ankara Haber Müdürümüz Hüseyin Gökçe'nin sorularını cevaplandırdı.

Gençlere yönelik girişimcilik desteklerinden sonuç alınabiliyor mu?

Kanunun bu kapsamdaki gençlere verilmek üzere bize verdiği 10 milyon liralık bir yetki var. Geçen yıl başvuran 159 gençten 100 tanesine destek sağladık. Bu yıl 724 proje geldi, 2011 yılında ise bin 500 proje bekliyoruz. Toplam destek miktarını 30 milyon liraya, desteklenecek genç sayısını da 300'e çıkarmaya çalışıyoruz. Kendimize göre bir model oluşturduk. Gençler projelerini sunuyorlar, hocalar eliyor, ticarileşebilir, yeni bir teknoloji veya teknolojik ürün geliştirmeye müsait olanlarını seçiyor.

Onların teknoparkta yerini ayarlıyoruz, şirketlerini kuruyorlar, girişimcilik eğitimi veriyoruz. Biz nakit olarak 100 bin lirayı hesaplarına geçiyoruz. Bazı destekler önce harca sonra paranı al şeklinde. Bizde şirketini kur, projen güveniyoruz deyip desteği hemen sağlıyoruz.

Yeni iş kuracaklara bu desteği veriyorsunuz, peki mevcut KOBİ'lere neler sağlıyorsunuz?

KOBİ'lerle ilgili KOSGEB'deki destekleme modelini bu yıl revize ettik. Bundan sonra proje bazlı destek üzerinde çalışıyoruz. KOSGEB destekleri daha çok genel destekler şeklindeydi. Bunları devam ettireceğiz, kredi faiz desteklerini de ihtiyaç olduğunda devreye sokacağız. Esas amacımız KOBİ'lere proje yapmayı öğretip proje bazlı destek vermek. Sistem şöyle işleyecek: 'Sen projeni yap, ne yapacağını söyle. Eğer uygun projen varsa ciddi destekler sağlayacağız.' Proje desteklerinin kapsamı çok geniş.

Hem işletmenin yönetimini hem teknolojisini hem Ar-Ge inovasyon kapasitesini geliştirmeye yönelik, ortak laboratuar, birleşmeye yönelik proje destekleri var. Belirli bir destek de tematik münhasıran sektörün ortak ihtiyacını karşılamaya dönük ticaret, sanayi odaları ile özel sektörün birlikte yaptığı projelere dönük destekler var. Bu kapsamda 150 bin liradan 750 bin liraya kadar destek sağlayabiliyoruz.

Girişimci olmak isteyene ciddi hibe desteğimiz var. Girişimci olmak isteyen önce eğitimden geçiyor, iş planı yapmayı öğreniyor. Sonra iş kurma noktasına geldiğinde 5 bin lira hibe veriyoruz. İşini kurduktan sonra büro malzemesi, ufak tefek malzemeler için 10 bin lira daha hibe veriyoruz. İşini kurduğun zaman, kira, elektrik, su telefon faturalarına aylık bin lira olmak üzere 27 bin lira daha baştan hibe olarak girişimciye veriyoruz.

Sonra eğer yeni bir yatırıma ihtiyacı varsa, makina, mal alımı gibi, geri dönüşümlü faizsiz 70 bin lira daha veriyoruz. Bir girişimci olabilmesi için eğitimden tutun da şirketini kurup, malını almasına kadar desteklerimiz devam ediyor.

Sonra bu kişini işyerini yönetmesi için eğitim desteğine devam ediyoruz. İşini geliştirmesi için bir kuluçka merkezinde İŞ-GEM'ler vasıtasıyla onu piyasaya  hazırlıyoruz. Ortak masrafları karşılanan bir yer burası, elektrik, kira ödemesinin olmadığı yerler var. Üç yıl içinde rekabet piyasasına girebilecek dayanıklılığa sahip oluyor. Sonra kendi işyerini kiralayıp diğer masraflarını yapıp çalışmaya devam ediyor.

Saydığınız bütün bu projeler için yeterli kaynak var mı?

Sağlam projelerle gelen herkesi destekleme imkanımız var. KOSGEB'in bütün bütçesini, 300 milyon liraya yakın rakamı KOBİ proje destekleri için harcıyoruz. Eğer KOBİ'ler daha çok proje yaparlarsa, daha nitelikli taleplerle gelirse 500 milyon liraya, hatta 1 milyar liraya çıkarabiliriz. Eskiden girişimciler, 'Sen parayı ver biz ne yapacağımızı biliriz' diyordu. Şimdi biz 'Sen ne yapacağını söyle biz parayı veririz' diyoruz. Ne yapacağını bilen adama KOSGEB destekleri var.

Hüseyin GÖKÇE | Dünya