İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vergi SSK borçları için kimin dediği olacak.

Sayın Başbakan, vergi ve prim borcu olanların, bu borcu ödemeleri için bir yapılandırmaya gidileceğini, ilgili bakanlara da bu konuda talimat verdiğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, yapılandırma konusunda çalışmaların başlatıldığını açıkladı. Yine basından öğrendiğime göre, Maliye Bakanı bu konuya taraftar ama ihtiyatlı yaklaşıyormuş. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı da yapılandırma şeklinde bir kolaylığa karşıymış. Hangi bakanın dediği olacak? Yani yapılandırma çıkacak mı çıkmayacak mı?

KİMİN DEDİĞİ OLACAK?
Sorunuzun yanıtını bu fıkrada bulabilirsiniz
 “Bir köyde, binlerce dönüm arazinin sahibi, varlıklı ve çok kalabalık ailesi olan bir ağanın konağında çalışan iki aşçı konuşuyormuş;
– Musakkayı fırına vermeden önce sarımsakları içine koyarsak yemek daha lezzetli olur.
Diğeri karşı çıkmış;
– Hayır, musakkayı fırına sürdükten 10 dakika sonra içine sarımsakları koyarsak daha lezzetli olur.
Sonuçta, anlaşamayınca ilk aşçı bir öneride bulunmuş;
– En iyisi gidip ağaya soralım.
– Yahu arkadaş, ağa musakkanın içine sarımsağın ne zaman konulması gerektiğini nereden bilsin?
– Tamam ağa bilmeyebilir ama ağanın dediği dediktir!”

Yani yapılandırma var mı yok mu? Hangi bakanın dediği olacak?
– Fıkradaki gibi olacak. Bakanların dediği değil Başbakan’ın dediği neyse o yapılacak. Uzun süreli (örneğin 36 aylık) bir taksitlendirme ve faizde (indirim şeklinde) kolaylık sağlanacak.
Merak etmeyin, bu konuda çalışmalar başlatıldı bile.
Ekim ayında Meclis açılınca, ilk ele alınacak konulardan biri de bu olacak.
(Şükrü Kızılot | Hürriyet)

Sanayi Bakanı Nihat Ergün Taksitlendirmeye açıklık getirdi
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) esnaf ve sanatkar borçlarının ertelenmesi konusunda nasıl bir karar alındığına ilişkin soru üzerine, Kurul'da ele alınan öncelikli konulardan birisini bütçenin 17 Ekim'e kadar meclise sunulması olduğunu kaydetti.

Ergün, EKK'da esnaf ve sanatkarın ve kamuya vergi, sigorta, Bağ-Kur borcu bulunanların bu borçlarının yeniden yapılandırılması konusunun da ele alındığını bildirdi. Arkadaşlarının süratle bu konunun hazırlıklarını yaptığını ifade eden Ergün, şunları kaydetti:
''1 Ekim'de Meclis açılacak. Meclis açıldıktan sonraki ilk işlerimizden bir tanesi bu konuyla ilgili bir düzenleme yapmak olacaktır. Bu düzenlemede, vergi borcu, sigorta borcu gibi borçların yeniden yapılandırılmasıyla ilgili bir çalışmayı bitirmiş olacağız.

Yani Ekim ayı içerisinde hızlı bir şekilde bu konuyla ilgili çerçeve çıkacak, uygulamaya geçilecek. Bu fazla bekletilecek bir konu değil zaten… Ana paranın hesabından sonra geçmişten bugüne nasıl taşınacak, hangi oranda bir uygulama gerçekleştirilecek onun teknik çalışmaları devam ediyor.

O çalışmalar Meclis açılana kadar devam edecek ve Meclis açıldığında da süratle hayata geçmiş olacak.''
(AA)