Vergi borcu olanlara müjde!.. – MuhasebeBilgisi.COM İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vergi borcu olanlara müjde!..

Vergi gelirlerini katlayan Maliye tahsilatı artırmak için yeni çalışma başlattı.Gelir İdaresi Başkanlığı tahsilat birimi tarafından üzerinde çalışılan projede vergi borcuna taksit ve matrah artışı gibi farklı alternatifler üzerinde duruluyor. Zaman'ın haberine göre, taksit uygulamasının yanı sıra firmaya göre borcun yeniden yapılandırılması ve matrah artışı masada yer alıyor. Matrah artışı uygulamasına geçilmesi halinde mükelleflerden beyanlarını artırmaları istenecek. Örneğin, daha önce verginin hesaplandığı matrah 100 lira iken, işletmeden bu miktarı 150 liraya çıkarması istenecek.

Borcu yeniden yapılandırılanlar gecikme faizinden kurtulurken, matrahlarını artıranlar da vergi incelemesine tabi tutulmayacak. Proje aşamasında bulunan çalışmaya ilişkin alternatiflerin değerlendirildiğini ifade eden Maliye yetkilileri, konuyu Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na da (EKK) taşımayı düşünüyor. Düzenlemenin yılın ortasına kadar yetiştirilmesi planlanıyor. Herhangi bir vergi affı düşünmeyen Maliye'nin bu kapsamdaki hedefinin esnaf ve reel sektör temsilcilerini rahatlatmanın yanı sıra tahsilatı artırmak olduğu belirtiliyor. Yetkililer, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in genel affa karşı olması sebebiyle işletmeleri rahatlatacak formüller arayışında olduklarını, vergide uyumu bozmayacak bir yapı üzerinde durduklarını kaydetti.

Maliye bürokratları, ekonominin iyi olduğu dönemlerde vergi borcu takmayan mali yapısı güçlü firmaları zorda bırakmayacak bir formül üzerinde çalışıyor. Vergi borcu sebebiyle işletmenin tüm hesaplarına haciz konulması yerine borçlarına taksit yapılarak firmanın ayakta kalmasına destek olunması gündemde. Vergi borçlarına taksit uygulamasının, kriz sebebiyle başarıya ulaşamadığına dikkat çeken Maliye kaynakları, ekonominin çıkışa geçtiği dönemlerde yapılacak düzenlemelerin daha verimli olacağı görüşünde. Türkiye'de 637 bin vergi mükellefi bulunuyor. Bunun ancak yüzde 1-2'si denetleniyor. Maliye'nin vergi borcunu ödememeyi alışkanlık haline getiren bu kişi ve kurumlardan toplam alacak miktarı 25 milyar 913 milyon lira.

Gelir İdaresi'nin 850 bin lirayı aşan vergi ve cezasını ödemeyenlerin listesinde 5 bin 889 mükellef bulunuyor. Borç takanlar sıralamasında eskiye göre büyük bir değişim yaşanmazken, vergi borçluları listesine tasfiye halindeki İmar Bankası şubelerinin yanı sıra belediyeler, tekstil şirketleri, akaryakıt sektörü ve spor kulüpleri damgasını vuruyor. İmar Bankası'nın Ankara şubesi 387 milyon 886 bin liralık borcuyla ilk sırada yer alıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin borcu 121 milyon 31 bin lira olurken, diğer borçlu belediyeler arasında 45,7 milyon lira ile Şişli, 44,1 milyon lira ile Sarıyer, 32 milyon lira ile Avcılar, 31,2 milyon lira ile Mamak Belediyesi yer aldı. Kemal Uzan listeye 95. sıradan girerken Korkmaz Yiğit ancak 145. oldu.