İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SGK’dan 112 bin emekliye borç şoku!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), prim tahsilatında büyük sıkıntı yaşarken sorunun önemli bir nedeninin kurumun yetersiz bilgilendirmesi olduğu ortaya çıktı. 112 bin emekli ise borç şoku yaşıyor:

2004 yılında çıkarılan ve emekli olup işyeri açanlardan kesilmesi gereken sosyal güvenlik destek  priminden, emeklilerin 6 yıl boyunca haberi olmadı.

Bu nedenle yıllardır primini ödeyemeyen emekliler, 6 yıllık faiziyle birlikte birikmiş borcun şokunu yaşıyor. Bu durumdaki emekli sayısı ise yaklaşık 112 bin kişi. Primleri düzenli ödemek isteyen, ancak bugüne kadar borcu olduğundan habersiz olan emekli çalışanlar isyan ediyor. Emekli Sandığı emeklisi olan Lütfü Zeybekoğlu, "Borcumuz olduğunu bilseydik öderdik.

Kurumun alacağı var ama bundan bizim haberimiz yok. Kanun çıktığında bir yazı gönderilmiş olsaydı borcumuzu düzenli öderdik. Kanun 2004'te çıkmış, ancak ne haberimiz oldu ne de kurum uyardı. Devletin alacağına yazık. Soruyorum SGK yetkilileri ne iş yaparlar, niye borcumuzu bildirmediler?" diyor.

Sosyal güvenliğin gelirlerini artırmak için hükümetin yaptığı yasal düzenleme, bürokratların ihmali yüzünden sonuç vermedi. Sosyal güvenliğe gelir kapısı açmak isteyen hükümet, 2004 yılında 1479 ve 4956 sayılı kanunlarda değişiklik yaparak işyeri sahibi olan emeklilerden yüzde 10 sosyal güvenlik destek primi kesilmesine karar verdi. Bu durumdaki emeklilerin üç ay içinde SGK'ya başvurarak destek primi kesilmesini talep etmesi gerekiyordu.

Ancak kanundan habersiz olan emekliler, müracaat etmedi. SGK ise bir yazı ile emeklileri uyarmadığı gibi 6 yıl boyunca alacağını maaşlardan da kesmedi. Gelinen noktada emeklilerin bir kısmına yazı gönderilip 8-10 bin TL'ye ulaşan borcunu ödemesi istendi. Bir kısım emekli ise aldığı duyumlar üzerine SGK il müdürlüklerine müracaat edince borcu olduğunu öğrendi.

Emeklinin yarısı prim ödemedi

Kanundan haberi olmayan emekliler destek primi ödemedi. Çalışma Bakanı Ömer Dinçer'in bir soru önergesine verdiği cevap, tabloyu ortaya koyuyor. Buna göre sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalışan 204 bin 339 emeklinin, 112 bin 619'unun borcu bulunuyor. Emeklilerin SGK'ya olan destek pirimi borcu 373 milyon 936 bin 595 lira. Yapılan ödeme toplamı ise sadece 282 milyon 30 bin TL. Yani tahsilat, alacağın altında kaldı.

Zaman