İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İSMMMO’dan SGK’ya Öneri

İstanbul Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ; kişisel bilgilerin korunması kapsamında, Kurumun internet sitesinde yayınlanmakta bilgilerinin kaldırılması işlemine yönelik yaşanan sorunla ilgili olarak  TÜRMOB aracılığı ile sorunun çözülmesi için T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na  çözüm önersi bulunmuştur.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ;
“Kişisel bilgilerin korunması kapsamında, Kurumumuz internet sitesinde ayınlanmakta olan paydaşlarımız bilgilerinin 01/11/2010 tarihinden itibaren www.turkiye.gov.tr (e-Devlet Kapısı) üzerinden yayınlanması için gerekli çalışmalar tamamlanmış olup, bu tarihten itibaren kişisel bilgiler Kurumumuz www.sgk.gov.tr sitesinden yayınlanmayacaktır.

Yeşil Kart ve 2022 sayılı Kanun kapsamında yapılan uygulamalarda tüm valilik/Kaymakamlıkların bu konudaki sorgulamalarının SOYBİS üzerinden yapılmasına ilişkin duyuru ve bununla ilgili yapılması gerekenler Devlet Bakanlığı’nın (Sn. Hayati Yazıcı) 21/06/2010 tarihli yazıları ile duyurulmuştu.

Bu çalışma ile vatandaşlarımızın kullanıcı adı ve şifreleri ile e-Devlet Kapısı üzerinden kendi bilgilerine güvenli bir şekilde ulaşmaları sağlanmış olacaktır. Kamuoyuna duyurulur” şeklinde açıklama yapılmıştır.

Bu uygulamanın hayata geçmesi ile üyelerimizin işyerlerinde mükelleflerinin işlerinin yürütülmesinde yaşanacak sorunlar nedeniyle, TÜRMOB aracılığı ile sorunun çözülmesi için T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na aşağıdaki;

• SSK Gün dökümü sorgulama
• SSK ve Bağkur Sigortalı Tescil kaydı sorgulama
• Emekli maaşı sorgulama
• Banka değişikliği
• Bağkur ödeme listesi
• Bağkur Hizmet listesi
• Hak sahibi sorgulama
• Emekli maaşı ödeme toplam takibi vb..

İşlemlerinin yapılabilmesi için, E-Beyannamesi uygulamasında olduğu gibi üyelerimize özel bir şifrenin verilmesi ile beraber Kişisel Bilgilerin Korunması kapsamında SSK Gün Dökümünün kişilerin gün / aylık kazançlarını göstermeyecek şekilde eski düzenlemenin devamının sağlanması öneri olarak sunulmuştur.

Bilgilerinize sunulur.
Saygılarımızla,
İSMMMO