İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zorunlu Genel Sağlık Sigortasında geri adım

1 Ekim’de başlayacak zorunlu Genel Sağlık Sigortası sonrasınd yaklaşık 3 milyon işsiz ve 18 yaşından büyük çocuk için başlayacak olan ZORUNLU GSS uygulaması konusunda SGK geri adım atmaya karar verdi. SGK Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, 1 Ekim 2010 günü başlayacak olan uygulama için 1 Ekim 2010 günü TBMM’ye erteleme konusunda yasa teklifinde bulunulacak ve yasa TBMM’den geçerse de ZORUNLU GSS 1 Ocak 2012 gününe ertelenecek.
Bu durumda da işsizler, köylüler ve çocuklar hem ceza hem de GSS primi ödemekten kurtulacaklar.

1Ekim 2008’de yürürlüğe giren ancak yeterli alt yapısı olmadığı için iki yıl ötelenen, 1 Ekim 2010’da başlayacak zorunlu Genel Sağlık Sigortası bu kez de ’gelir testi’ yetiştirilemediği için 2012’ye ertelenecekmiş. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkilileri, alt yapısı henüz bitmeyen çalışmanın vatandaşların ’zorunlu’ mağduriyetine neden olacağı için Meclis açıldıktan sonra yasanın ilgili hükmünü 1 Ocak 2012’ye erteleme kararı aldıklarını açıkladı ama bu konudaki kararı ancak TBMM verebilir.

TBMM, 1 Ekim 2010 günü açılacak ve yasanın da ilk ceza uygulamasının başlayacağı 1 Kasım 2010’a kadar çıkması bekleniyor.

SGK GELİR TESPİTİ YAPACAK
1 Ocak 2012’den itibaren yürürlüğe girecek zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamına SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan sosyal güvencesi olmayan ve Yeşil Kart uygulamasından yararlanamayan yaklaşık 3 milyon kişi alınacak. Ancak, primini cepten ödemesi gerekecek. Ödenecek miktarı SGK belirleyecek.

SGK vatandaşın banka hesabını inceleyecek
GENEL sağlık sigortası kapsamındakiler ile sosyal güvencesi olmayan vatandaşların tespitini yapacak olan SGK, aile gelir testi uygulayacak. SGK tarafından yapılacak tespit sonucunda vatandaş, aylık gelirine göre prim ödeyerek Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanılabilecek. SGK görevlileri, vatandaşın gayrimenkullerinin yanı sıra bankalardaki mevduat hesaplarını ve kredi kartı limitini de kontrol edecek. Vatandaşın evine giderek yaşam standardına göre gelir tespit edecek

Habertürk / Ali Tezel