İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vergiden Muaf Ev Kadınlarının Sigorta Primlerinde İndirim Var

Yeni yasa ile isteğe bağlı kadın sigortalılara getirilen bir önemli avantaj var.  Vergiden muaf kadınlardan evinde el işi, dantel, havlu, çarşaf, atkı, çorap veya turistik eşya veya hediyelik eşya, ayrıca turşu, salça imal ederek, bir işverene tabi ve bağlı olmadan pazarları dolaşmak suretiyle evinden konu komşusuna satıyor.

Bunlar gelir vergisi kanunun 9. maddesinden sayılan işler. Yani bir makine gücü kullanmadan, kendi evinde bir muharrik güç kullanmadan, dikiş makinesi hariç, ütü hariç kendi evinde küçük çapta imalat yapıp az evvel saydığımız malı, malları üreten, danteli üreten, çeyiz eşyası üreten veya yiyecek maddeleri arasında turşuymuş, salçaymış, tarhana; bunları üretip pazarlarda satan kadınlarımız isteğe bağlı sigortalı olabiliyor ve primlerini indirimli olarak ödeyebiliyorlar.

Bunların yapacağı tek iş vergi dairesinden vergiden muaf esnaf belgesi almak. Vergiden muaf esnaf belgesini alırken vergi dairesi bunları esnaf odasına gönderiyor. Bunlar esnaf siciline kayıt oluyorlar. Esnaf sicilinden de bir belge alıyorlar ben bu işleri yapıyorum diye.

Prim indirimine ait bir belge. Bu belgeyi de alıp sosyal güvenlik kurumuna verdiklerinde, isteğe bağlı sigortasında tescil ettirdiklerinde 2008 yılı için bunlar % 50 oranında az prim ödediler. Bunların primleri nasıl hesaplandı 2008 geçtiğimiz yılında. Bunlar prime esas kazancın on beş günlük tutarı üzerinden prim ödediler. O da ödeyeceği cebinden çıkan paranın % 50 indirimli prim ödediği anlamına geliyor. 2009’da ise bunlar prime esas kazancın on altı günlük tutarı üzerinden prim ödeyecekler. 2010’da on yedi günlük tutarı üzerinden prim ödeyecekler.

Her gün her yıl prim ödeme sayısı 1 gün artacak ve 1 Ocak 2023 tarihine kadar indirimli prim ödemesinden bu kadınlarımız istifade edecekler. 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren ise diğer sigortalılar ile aynı tutarda prim ödeyecekler.

Şimdi bu oransal anlamda verdiğimiz rakamları biraz daha somutlaştıracak olursak, bugün yani 2009 yılında isteğe bağlı olarak bir sigortalı aylık 214 lira prim öderken bu kapsamda indirimli prim ödeyen isteğe bağlı kadın, vergiden muaf esnaf kadınımız 114 lira prim ödüyor. Dolayısıyla bir 100 lira gibi bir istifadesi var 2009’da. 2008’de % 50 idi. 2009’da bir miktar düşüyor. İşte her yıl bir gün ilave edileceği için prim hesabına 2023’e kadar avantajlı prim ödemesi var. Bunu çoğu kadın bilmiyor aynı işi yaptığı halde. Gidiyor sırf bu işi bilmediğinden dolayı fazla prim ödüyor.

Toparlayacak olursak gelir vergisi kanunun 9. maddesinin 6. fıkrasında sayılan vergiden muaf esnafların yapmış olduğu işleri yapmış olan kadınlar isteğe bağlı sigortalı olduğu takdirde 1 Ocak 2023 tarihine kadar indirimli oranda prim ödeyecekler. Bu fırsatı bu kadınlarımız kaçırmasınlar.

Ekrem Sarısu | TebTV