İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SSK ile Bağ-Kur hizmet çakışması bitti

Torba Yasa ile yıllardır kanayan bir yara olan SSK ile Bağ-Kur hizmetlerinin çakışması problemi sona erdi. Torba Yasa ile yapılan düzenlemeye göre, aynı zamanda hem SSK hem de Bağ-Kur’a prim ödemiş olanların, SSK’ya ödedikleri primlerle ilgili süreler geçerli olacak.

Torba Yasa ile yeni bir düzenleme yapıldı. Buna göre, 4-C statüsüne tabi olan bir kamu görevlisi, aynı dönemde Bağ-Kur ve SSK’ya tabi olacak şekilde çalışıp prim ödemişse, 4-C’ye ödediği prim ve hizmeti geçerli sayılacak.

4-B ve 4-A’ya ödediği prim ve hizmetleri, yersiz ödenmiş prim olarak kabul edilecek. Emeklilikle ilgili hizmet süresi olarak dikkate alınmayacak.Talebi halinde 4-A ve 4-B’ye ödediği primler, kendine iade edilecek.

Uygulamada birçok kişi, Bağ-Kur sigortalısı olması gerektiği halde, Bağ-Kur’a prim ödeme yerine, kendisini ücretli göstererek 4-A’ya (SSK’ya) prim ödüyor.

Günümüz uygulamasında, bu durumda olanların 4-A’ya ödediği primler geçersiz sayılıyor ve 4-B’ye prim ödemeleri isteniyordu (Bunun tek istisnası, Bağ-Kur yükümlülüğü öncesi SSK’lı olup, Bağ-Kur’a tabi olmayı gerektiren faaliyete başladıklarında, hiç ara vermeden SSK sigortalılığını kesintisiz devam ettirenlerdi).

Torba Yasa bu tartışmayı ortadan kaldırıyor. 4-B’li olmayı gerektiren bir faaliyette bulunanlar, 4-A sigortasına prim ödeyebilecek ve 4-A’lı (yani SSK’lı) olarak emekli olabilecekler.

Şükrü Kızılot
Hürriyet