Krediyle emeklilik formülü – MuhasebeBilgisi.COM İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Krediyle emeklilik formülü

Geçtiğimiz haftalarda Torba Kanun'la (6111 Sayılı Kanun) ilgili bilgi verirken, kimi vatandaşlar için banka kredisiyle emekli aylığına kavuşma hakkı doğacağından bahsetmiştik.

Nitekim bu konuya dair en yetkili ağızdan, yani SGK Başkanı Sayın Emin Zararsız'dan dün açıklama geldi. Fakat okurlarımızın kafasında uygulamanın nasıl olacağı tam olarak netleşmemiş olacak ki konuya dair çok sayıda soru alıyoruz.

Hemen ifade edelim ki Ziraat Bankası ile yapılacak protokolün tam olarak içeriği kamuoyuna açıklanmış değil. Yani emeklilik kredisinin faiz oranını, aylıklardan kaç taksit halinde kesileceğini ve diğer detayları bilmiyoruz. Ancak benzer bir protokolün 2008 yılında Halk Bankası'yla da imzalandığını dikkate alarak, okurlarımızın merakını giderebiliriz. İşte aşama aşama krediyle emeklilik uygulaması.

1. Önce borcunuzu hesaplatın: Bağ-Kur sigortalısı olarak (Tarım Bağ-Kur dahil) öncelikle SGK'ya başvurup, ne kadar borcunuzun kaldığını öğrenmeniz gerekiyor.

2. Borcu ödeyince emekli olabilmeniz gerekiyor: Borcunuzu hesaplattıktan sonra, bir Bağ-Kur'lu olarak bu borcu ödeyince aylığa hak kazanıyor olmanız gerekiyor. Aksi halde kredi alarak borcunuzu ödemeniz mümkün değil. Zira size kredi veren banka, verdiği kredinin tahsilatını aylığınızdan keserek yapabiliyor.

3. Borcu hesaplatıp bankaya: Borcunuzu hesaplattınız ve bu borcu ödeyince aylık bağlanacağı da belli oldu. Bundan sonra SGK müdürlüğünden alacağınız belgeyle Ziraat Bankası şubesine gideceksiniz ve kredi işleminiz gerçekleşecek.

4. Ve aylığınız bağlanacak: Borcunuzun karşılığı olan kredi tutarı banka tarafından SGK'ya ödendikten sonra aylığınız bağlanacak. Bağlanan aylığınızdan kredi borcunuza mahsuben kesinti yapılacak.

Bu formül sayesinde cebinizden para çıkmadan hem borcunuzu ödemiş hem de emekli aylığı ile sağlık sigortasına kavuşmuş olacaksınız. Başkan Zararsız'ın verdiği rakama göre 310 bin kişi potansiyel olarak bu formülden yararlanabilecek durumda.

Diğer taraftan askerlik, yurtdışı ve doğum borçlanması yapmak isteyen vatandaşlarımızdan da çok sayıda soru ve talep alıyoruz. "Biz de kredi kullanarak borçlanma yapalım ve emekli olalım. Bizim maaşımızdan da borcumuz kesilsin" diyorlar. Bana göre makul bir talep ancak 2008'deki protokolde böyle bir imkân yoktu. Kim bilir, belki bu protokole girebilir.

Sadettin ORHAN
Bugün