İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÜFE-TÜFE oranlarına göre kira artışı nasıl yapılır?


Kira kontratlarında senelik kira artış oranlarını çoğunlukla (kira artışını etkileyecek kiracı tarafından yada mal sahibi tarafından gayrimenkule yapılacak bir ekleme/güzelleştirme/yenileme, ve yahut kiracı ve mal sahibinin farklı bir uzlaşması olmaması durumlarında) TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre kontrat yenilenecek aya ait bir senelik TÜFE ve ÜFE artış oranları baz alınarak bu iki verinin ortalama değeri olarak yapılmaktadır.

Yeni Borçlar Kanunu ile yapılan düzenlemeye göre; 1 Temmuz 2012’den itibaren, konut kira artışları, son bir yıllık süre içinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan, üretici fiyat endeksindeki (ÜFE) artış oranını aşamayacak. Bu kural bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanacak (Borçlar Kanunu, Md.344).Örneğin, kira sözleşmesi Temmuz 2012 ayında dolmuşsa, yıllık kira artışı; Temmuz ayında açıklanan, son bir yıllık dönemde ÜFE’de ortaya çıkan artış oranına göre belirlenecek.

ÜFE – TEFE istatiski bilgilerini tek elden belirleyerek düzenli olarak yayınlayan kurum; (TÜİK)Türkiye İstatistik Kurumudur. TÜİK, www.tuik.gov.tr sitesi ile bu verileri ayrıntıları ile yayınlamaktadır. Siteye giriş yaptığınızda, solda İstatistikler sütununda , Enflasyon ve Fiyat linkine tıklarsanız;  Tüketici Fiyat Endeksleri (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksleri (ÜFE) tablolarını göreceksiniz. Herhangi birinin verilerini incelemek için tıkladığınızda ise; Göstergeler butonuna da tıklayarak; Oniki Aylık Ortalamalara Göre Değişim (%)……….. oranını baz almaktayız.

İster TEFE ister ÜFE isterseniz de ( TEFE + ÜFE ) / 2 Ortalaması ile kira artışı yapılabilmektedir.  Fakat asıl önemlisi; seçtiğiniz oranı tam tarif ederek kontrata eklemek, açık ve sarih olabilmektir.

ÖRNEK:

Kira Kontratlarına konu olan, Yıllık Enflasyona (ÜFE – TEFE) endeksli Kira Artış Oranları;

2012 Kasım: Üfe (6,98) Tüfe (9,26)
12 Aylık ortalamalara göre Kasım 2012 itibarı ile ;

ÜFE ( Üretici Fiyat Endeksi )    % 6.98
TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi)  % 9.26

Ortalamada ise (ÜFE + TEFE) / 2 = % 8.12 oldu.

Buna göre; Geçmiş tarihli ve Kasım ayı içerisinde başlayan kontratların,

( ÜFE + TEFE ) / 2 Formülü ile Kira Bedelleri artış oranı % 8.12 olarak hesaplanacaktır.