Ev sahipleri dikkat! Maliye takipte – MuhasebeBilgisi.COM İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ev sahipleri dikkat! Maliye takipte

Ev sahipleri dikkat! Maliye Bakanı takipte olduğunuzu söyledi…

Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, 2011 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın tümü üzerindeki görüşmeler sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Türkiye'de dolaylı vergilerin milli gelire oranının yüzde 11 olduğunu belirten Şimşek, bu oranın OECD ülkelerinde de yüzde 11 civarında gerçekleştiğini söyledi.

Bakan Şimşek, kayıt dışılık ile ilgili önemli adımlar atıldığını dile getirdi.

Geçen yıl 4'den fazla gayrimenkulü olan vatandaşların listesinin çıkartılarak onlara mektup gönderilmesi talimatı verdiğini ifade eden Şimşek, ''Bu çok etkili oldu. Daha önce beyanda bulunmayan 140 bin kişi beyanda bulundu. Ben şimdi arkadaşlara, '2'den fazla olana bakın' diyorum. 'Serbest kazanç elde edenlere, avukatlara, doktorlara bakın' dedim. Ben bu konuyu çok önemsiyorum. Bu kadar denetim elemanı almanın temelinde bu yatıyor'' dedi.

Şimşek, Meksika'da, Brezilya'da ve ABD'de de kayıt dışılık olduğunu söyledi.

OECD ülkesi olup da Türkiye gibi gelişmekte olan bir çok ülkede kayıt dışılığın yüzde 30-40 civarında seyrettiğini belirten Şimşek, ''Türkiye'de vergi yükü 2008 yılında yüzde 23,5. Biz bu oranla sadece Meksika'nın üzerindeyiz, yani vergi yükünde en düşük ülkelerden birisiyiz'' diye konuştu.

Bakan Şimşek, kayıt dışılıkla mücadele etmek için vergi kaçırmanın cezasının artırılması gerektiğine işaret ederek, göreve gelir gelmez, 'vergi kaçırmadaki hapis cezalarının paraya dönüştürülmemesi' gerektiğini söylediğini ifade etti.