Asgari ücretli genel müdüre son! – MuhasebeBilgisi.COM İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Asgari ücretli genel müdüre son!

Son yıllardaki düşüş grafiğine rağmen halen %40'lar civarında seyreden kayıt dışı istihdam, Türkiye'nin öncelikli sosyal ve ekonomik sorunu olmayı sürdürüyor.

Kayıt dışı çalıştırılan işçilerin SGK'ya bildirimleri ya hiç yapılmıyor ya 30 günden az bildiriliyor ya da yüksek ücret ödendiği halde düşük ücret üzerinden gösteriliyorlar. Örneğin ücretli çalışanların yaklaşık %50'si asgari ücret üzerinden sigortalı gösteriliyor. Bunların içinde genel müdürler olduğu gibi daha önce kamuoyuna yansıdığı üzere, pahalı transferlere konu olan futbolcular da var.

Meslek koduyla bildirim başlıyor
SGK, aldığı son tedbirle sigortalıların meslek kodlarıyla bildirilmelerini sağlıyor. Nitekim buna ilişkin yönetmelik değişikliği dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı ve işverenler için resmen yükümlülük başlamış oldu. Yeni sistemde işveren, işe giriş bildirgesine sigortalının mesleğini ve meslek kodunu da girecek. Böylece SGK, bir işyerinde hangi meslek erbabının hangi ücret üzerinden bildirildiğini karşılaştırabilecek. Örneğin bir otelin genel müdürü ile resepsiyon görevlisi aynı ücret üzerinden bildiriliyorsa, SGK bu işyerini takibe alacak. Yani bundan sonra asgari ücretli genel müdür dönemi kapanacak gibi görünüyor.